Kedy ste boli naposledy v zahraničí a potrebovali ste súrne pomoc?

Touto otázkou sme odštartovali aktivity školenia pre podporný odborný tím na školách a pre pracovníkov s mládežou. Cieľom bolo spoločne hľadať riešenia, ako zlepšiť podmienky pre inklúziu (nielen) ukrajinských detí a mládeže.

Ukrajinská utečenecká kríza je prebiehajúci proces, ktorý začal najmä na konci februára 2022 inváziou ruských vojsk na Ukrajinu. Nevieme však, kedy a či vôbec bude tento proces ukončený. Podľa údajov vydaných Cudzineckou políciou v Dunajskej Strede žilo v Seredi pred februárom 2022 presne 53 žien a 68 mužov, pričom iba šesť z nich boli deti. Dnes žije v Seredi viac ako 200 ľudí ukrajinskej národnosti, vrátane viac ako 70 detí do 18 rokov.

Ilustračná foto z Koncertu za ľudskosť na podporu ukrajinských odídencov v Seredi, ktorý sme organizovali v spolupráci z OZ Vodný hrad, 82. zborom Polaris – Slovenský skauting.

V KC PRIESTOR sme od začiatku vojny hľadali riešenia, ako vytvoriť bezpečný priestor plný pomoci, priateľstva a prijatia. Na týchto hodnotách sme postavili aj podujatie Stretávačky. Tie pre mladých ľudí do 19 rokov sme čo najviac otvorili aj ukrajinským deťom a mladým ľuďom, špeciálne pre ukrajinské mamy sme vytvorili Ukrajinské Stretávačky. Vďaka spolupráci so školami a dôvere mladých ľudí sme sa dozvedeli aj o potrebe vytvoriť aktivity priamo pre žiakov a žiačky našich seredských škôl, ktorí k nám utiekli pred vojnou. Tak vznikol ukrajinský školský klub na ZŠ Juraja Fándlyho.

Aktivity sme realizovali aj vďaka finančnej podpore a vzdelávaniu cez projekt Peaceful Minds, ktorý realizovala najmä estónska organizácia VitaTiim a my spolu s lotyšskou organizáciou 3D Friends sme boli partnermi. Workshop pre školy a organizácie pracujúce s mládežou bol posledným lokálnym výstupom v rámci projektu. 

Viedla ho skúsená organizácia Mareena, ktorej víziou je Slovensko, ktoré je bezpečným a dôstojným domovom pre všetkých bez ohľadu na národnosť, etnickú a náboženskú príslušnosť. Prostredníctvom dobrovoľníckeho programu a vzdelávacích aktivít Mareena asistuje cudzincom pri integračnom procese, prostredníctvom komunitných aktivít vytvára priateľské prostredie, ktoré spája Slovákov s cudzincami, a rozvíja otvorenú celospoločenskú diskusiu o témach migrácie, integrácie a ich výzvach.

Workshop zameraný na inklúziu (nielen) ukrajinských detí a mládeže viedla organizácia Mareena

Zapísala som si veľmi veľa nápadov a techník, ktoré môžem pri práci s deťmi využiť. Keďže som na svojej pozícii sociálnej pedagogičky nová, získala som veľa inšpirácie,” reflektovala po workshope Martina Palečková zo Základnej školy J. A. Komenského v Seredi. 

Ukrajinské deti sú ako tie slovenské. Potrebujú lásku a prijatie. Bojujú však s traumou a neistotou.

Ukrajinské deti potrebujú presne to, čo každé iné dieťa – porozumenie, pocit prijatia do skupiny. V niektorých triedach sa tento proces dial prirodzenejšie, inde úplne absentoval. Seredské deti prinášali na jednej strane záujem a súcit, na strane druhej sa často vyskytuje aj nepochopenie, nedôvera. 

Workshopu sa zúčastnili ZŠ J. A. Komenského v Seredi, ZŠ J. Fándlyho v Seredi, Youth for Equality a NIVaM a členovia KC PRIESTOR.

Takisto sme prišli na to, že šikana sa diala aj v rámci skupín ukrajinských detí. So situáciou nám vtedy pomohlo krajské pracovisko NIVaM, ktoré zastupovala psychologička s materinským jazykom ukrajinským. Bola to pre mňa obrovská pomoc, keďže jazyková bariéra mi dala stopku,” vysvetlila Laura Javorová, psychologička zo Základnej školy Juraja Fándlyho v Seredi. 

Z metropoly do Serede. Prečo byť aktívna aj v malom “zapadákove”

Aktivity KC PRIESTOR v oblasti inklúzie viedla najmä členka združenia, ktorá takisto utiekla do Serede pred vojnou. “Nikdy som si nemyslela, že odídem žiť do zahraničia. A už určite nie z môjho 400-tisícového mesta do 15-tisícovej Serede, o ktorej som ani netušila, že existuje. Obrovský pocit strachu a neistoty ma však donútil odísť a tak sa začala moja 5-dňová cesta na Slovensko,” vysvetľovala v plynuje slovenčine svoj príbeh Viktoriia Parokonna.

Vika predstavila svoj príbeh aj počas Vata festu 2023. Foto: Stanislav Klačanský

Keď som prišla do Serede, potrebovala som sa stále prechádzať. Nechápala som, ako malé je to mesto, a tak som chodila z jedného konca mesta na druhý,” spomína úsmevne Vika. “Počas svojich prechádzok som si všimla ohromné množstvo mladých ľudí, ktorí nemajú kam ísť a motajú sa popri Váhu, fajčia, zašívajú sa. Keď som spoznala KC PRIESTOR, bolo to pre mňa ako svetlo na konci tunela. Preto som sa rozhodla, že svoje skúsenosti z práce s mládežou z Ukrajiny využijem aj v Seredi a pomôžem ako dobrovoľníčka s projektom Stretávačky. Dnes je tých projektov už viac, ktoré dokonca vediem,” dopĺňa hrdo 22-ročná Vika.

Projekt skončil. Vojna, bohužiaľ, pokračuje. Súcit musí tiež.

Spomeňte si, kedy ste boli v zahraničí a udialo sa vám niečo, kvôli čomu ste potrebovali pomoc. Kto vám ju dal? Aké bolo pre vás vypýtať si pomoc? Išlo vám to jednoducho? Na vašom vlastnom zážitku môžete lepšie pochopiť ľudí, ktorí prídu na Slovensko a zrazu si potrebujú pomoc vypýtať, pričom ani netušia, na ako dlho. Kedy pôjdu domov? Kedy budú znova s tatinom? 

Projekt Stretávačky aj naďalej pokračuje. V minulom roku ich navštívilo viac ako 500 mladých ľudí od 12 do 19 rokov, pričom medzi ich pravidelných návštevníkov patria aj deti z Ukrajiny. Paradoxne sa stáva, že ukrajinské deti so sebou pritiahnu seredských kamarátov. Počas stretnutí získajú mladí ľudia možnosť oddýchnuť si, zahrať si Playstation alebo stolové hry, porozprávať sa a ak to potrebujú, majú možnosť aj psychologického poradenstva vďaka organizácii IPčko a sociálne poradenstvo vďaka Združeniu STORM. Ak chcete naše aktivity s mládežou podporiť, môžete tak spraviť jednorazovým alebo pravidelným darom na SK9583300000002100870555.

Naše aktivity zamerané na inklúziu ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine boli spolufinancované európskym programom Erasmus Plus pod projektom Peaceful Minds – KA210-YOU-3654208A, vďaka Národnému projektu EU-CARE, vďaka participatívnemu rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja a vďaka mestu Sereď. Ďakujeme.